Każda nazwa odnosi się do tej samej potrawy – placka z mąki z ciecierzycy. Nazwa socca
popularna jest w południowej Francji, dwa pozostałe określenia są zamiennie używane w kuchni włoskiej. Bazowa socca składa się z mąki z ciecierzycy, soli, wody i oliwy. Minimalna ilość składników wcale nie oznacza łatwości wykonania. Dobra proporcja, odpowiednia ilość przypraw i technika pieczenia placka nie są skomplikowane, ale wymagają nieco wprawy.
MĄKA - musi być smaczna, świeża i nie gorzka. Szukajcie we włoskich delikatesach, na półkach z indyjskimi produktami w "kuchniach świata" albo w eko-sklepach.
SÓL – powinno być jej sporo w przeciwnym wypadku placek będzie mdły i nijaki. Można zacząć od 1/3 łyżeczki soli na 1 szklankę mąki i stopniowo zwiększać ilośc dopasowując ja do swojego smaku. Warto pamiętać, że każda sól jest słona „inaczej”.
PRZYPRAWY - bardzo lubię do ciasta dodać płatki drożdżowe albo vermezan: około 2 łyżki na 1 szklankę mąki. Taka socca z vermezanem smakuje bardziej serowo. Można dać także vermezan paprykowy z nutką wędzonej papryki. Teraz w placku mamy już i ser i boczek! WODA – w oryginalnych włoskich i francuskich recepturach ilośc wody w stosunku do mąki waha się od 1:1 po nawet 2:1. Na początek lepiej zacząć od mniejszej ilości wody i na 1 szklankę mąki dać 1 szklankę i 2-4 łyżki wody. Po dojściu do wprawy, można zacząć bawić się proporcją. Im więcej wody i im dłużej ciasto odpoczywa, tym socca jest smaczniejsza ale trudniej dopiec ją tak, aby była chrupiąca.
CZAS - ciasto musi odleżeć. Minimum to 30 minut, a autorytety mówią nawet o 2-5 h. Im więcej wody, tym więcej czasu trzeba by mąka z ciecierzycy wchłonęła płyn; ciastu o proporcji z ww przepisu powinno wystarczyć 30 minut.
GRUBOŚĆ – im cieńszy placek, tym większa szansa, że będzie chrupiący i wypieczony. Dlatego na początek lepiej zacząć z soccę o grubości maksymalnie 0,5 cm.
PRZEPIS
SKŁADNIKI na 2 placki
- 1 szklanka mąki z ciecierzycy
- 4 łyżki vermezanu z nerkowców albo paprykowego (możesz pominąć albo zastąpić płatkami drożdżowymi)
- 1/2 łyżeczki soli
- 2-4 łyżki oliwy z oliwek
DODATKI:
- Toczony z nerkowców z suszonymi pomidorami (w kompozycji z dynią dobrze sprawdzi się też Toczony z kozieradką i suszonymi grzybami)
- pokrojona w plasterki dynia hokkaido, ze skórką
- oliwa
- sól
- posiekana natka, koperek albo kolendra
Mąkę wymieszaj z solą i vermezanem. Powoli dolewaj 1 i ¼ szklanki wody, cały czas mieszając. Dzięki temu nie powstaną grudki. Jeśli mimo wszystko zostały grudki, nie martw się, kiedy ciasto odpocznie, powinny się rozpuścić. Na koniec wmieszaj 2 łyżki oliwy i odstaw ciasto, by odpoczęło na min.30 minut, w tym czasie mąka z ciecierzycy wchłonie płyn.
Kawałek dyni hokkaido oczyść z pestek i pokrój w cienkie paseczki, nie musisz jej obierać, bo skórka hokkaido jest jadalna. Wymieszaj dynie ze szczypta soli i łyżką oliwy. Piekarnik rozgrzej do 220-240 st. C a na patelni rozgrzej 2 łyżki oliwy i na dosyć mocno rozgrzany tłuszcz wlej połowę ciasta.
Wyłóż plasterki dyni równomiernie na całej powierzchni placka. Zmniejsz ogień na średni i smaż soccę, aż ciasto zacznie się ścinać i zauważysz na powierzchni pęcherzyki powietrza. Wtedy wyłóż na placek kawałki Toczonego z nerkowców z suszonymi pomidorami i wsuń placek do piekarnika. Piecz 10-12 minut, aż dynia i serek lekko się przyrumienią.
Wyjmij z piekarnika i odczekaj 5 minut, placek nieco stężeje i łatwiej będzie zdjąć go z patelni. Pokrój na kawałki i podawaj z posiekanymi ziołami.
Comments